Atrakcje - Przemysłowa historia wypoczynkowej miejscowości – Huta Ustroń

Przemysłowa historia wypoczynkowej miejscowości – Huta Ustroń

 Przemysłowa historia wypoczynkowej miejscowości – Huta Ustroń
 
Typowo turystyczna miejscowość z uroczym ryneczkiem, wyjątkowo chętnie odwiedzana przez narciarzy – oto, jak widzą Ustroń dzisiejsi turyści. Okazuje się jednak, że jeszcze nie tak dawno te okolice wyglądały zupełnie inaczej…
 
Z pól do wytopu
 
Około 250 lat temu w trakcie intensywnych badań geologicznych zleconych przez księcia Albrechta Habsburga odkryto, że w Ustroniu (a w zasadzie – pod Ustroniem) znajdują się cenne złoża żelaza. Taka wiadomość nie mogła przejść bez echa – już w 1772 roku zdecydowano się uruchomić w miasteczku hutę. Był to pierwszy taki zakład w Księstwie Cieszyńskim!
 
Do tej pory pasterskie i rolnicze okolice Ustronia całkowicie zmieniły swój charakter. Przez dziesięciolecia zjeżdżali tu chętni do pracy przy wydobyciu rudy i wytopie żelaza ludzie zwiedzeni wizją zysku.  Prawie cały XIX wiek to okres przemysłowej prosperity Ustronia. Obok huty powstały tu także między innymi browar, cegielnia i tartak. 
 
Kuźnie w miejsce huty
 
Dobre warunki klimatyczne i coraz większa świadomość leczniczej właściwości wody przyczyniły się do kolejnej „zmiany profilu” miejscowości w drugiej połowie XIX w. Dostrzeżono w niej bowiem uzdrowiskowy potencjał. W tym samym czasie pokłady żelaza zaczęły się wyczerpywać, a ustrońska huta – między innymi ze względu na uruchomienie nowej, znacznie nowocześniejszej tego typu placówki w pobliskim Trzyńcu – podupadła.
 
W roku 1897 wygaszono ostatnie wielkie piece huty Ustroń. Potencjał przemysłowy miasteczka skierowany został na inne tory – otwarto prężnie rozwijające się zakłady kuźnicze, które zapisały się w historii Polski. Mało kto wie, że to właśnie w Kuźni Ustroń powstał w 1946 r. prototyp popularnego motocykla Sokół 125! 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.