Atrakcje - Owoc miłości do małej ojczyzny - „Zbiory Marii Skalickiej”

Owoc miłości do małej ojczyzny - „Zbiory Marii Skalickiej”

Samo Muzeum Ustrońskie mimo naprawdę sporej powierzchni i obfitych zbiorów nie wyczerpuje tematu okolicznej historii, kultury i sztuki. Prawdziwie zainteresowani dalszym zgłębianiem wątków lokalnej historii powinni odwiedzić także Oddział Muzeum „Zbiory Marii Skalickiej”.
 
Lokalny autorytet
 
Niezaznajomionym z regionalnymi postaciami kultowymi z pewnością na usta ciśnie się cytat z Edwarda Stachury – kim właściwie była ta piękna pani? Maria Skalicka, ustronianka z dziada pradziada, urodziła się w roku 1923 i od dziecka rozwijała dwie wielkie pasje – czytelnictwo i zgłębianie historii swojego regionu. 
 
Świetnie wykształcona (studiowała we Wrocławiu i Katowicach), mimo ciężkiej pracy zawodowej w przemyśle węglowym nigdy nie porzuciła swojego hobby. Zbierała wszystko, co łączyło się z regionem – pocztówki, dokumenty, dzieła sztuki, fotografie. Zakochana w swoim rodzinnym mieście, w roku 1993 ofiarowała Ustroniowi swój dom wraz z ogrodem, a także całość swoich wieloletnich zbiorów.

Pasja darem dla potomnych
 
Od tamtej pory rodzinne gniazdo Marii Skalickiej funkcjonuje jako oddział Muzeum Ustrońskiego. Poza pamiątkami z okolic można tu podziwiać prace znanych polskich artystów, takich jak Paweł Steller czy Jan Wałach, imponującą kolekcję starodruków i ekslibrisów, a także między innymi wystawę traktującą o losach polskich żołnierzy podczas II wojny światowej.

Jak zwiedzać?
 
„Zbiory Marii Skalickiej” udostępniane są zwiedzającym codziennie między 11:00 a 16:00. Bilet normalny to wydatek rzędu 4 zł, ulgowy kosztuje 3 zł. Fotografie robić można za dodatkową opłatą 2 zł.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.