Atrakcje - Jak żyło się dawniej – Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”

Jak żyło się dawniej – Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”

Polacy lubią skanseny – świadczyć może o tym liczna obecność mniejszych czy większych placówek tego typu w wielu polskich miastach i miasteczkach. Także w Ustroniu znalazło się miejsce dla niewielkiego, ale ciekawego skansenu, jakim jest Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”.
 
Pasja dzielona ze światem
 
Zlokalizowane w centrum miasta, przy ul. Ogrodowej (tuż przy Rynku), muzeum powstało tu z inicjatywy Bronisława Palarczyka. Nabył tę posiadłość na początku lat 80. XX wieku, zaś w roku 1998 postanowił otworzyć tu ekspozycję dla turystów. 
 
Nowa-stara chata
 
Tradycyjna góralska chata posiada konstrukcję zrębową. Została zrekonstruowana w miejscu, gdzie stała od początku. Budynek pierwotny został tu wzniesiony już w roku 1768 – w nowej konstrukcji wciąż tkwią dwa stropy oraz odrzwia dawnej chaty.
 
Drewnianą chałupę zamyka od góry dwuspadowy dach kryty gontem, jak wszystkie dawne posiadłości góralskie. Tuż przy niej, od strony zachodniej, znajduje się stara, drewniana stodoła – zabudowania gospodarskie zostały tu więc dość wiernie oddane.
 
Zbiory Muzeum podzielić można na ekspozycję stałą, która w atrakcyjny sposób przybliża gościom historię i kulturę Śląska Cieszyńskiego, a także zmieniające się regularnie wystawy czasowe poświęcone tematom regionalnym (często organizowane przy wydatnej pomocy okolicznych mieszkańców). Szeroka kolekcja etnograficzna jak na tak mały ośrodek jest naprawdę imponująca. 
 
Uwaga!
 
Skansen otwiera swoje podwoje jedynie w okresie wakacji i ferii zimowych – od wtorku do piątku między 10:00 a 16:00 oraz w soboty od 9:00 do 13:00.
 
 
 
 
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.