Atrakcje - Biblioteka w Ustroniu, czyli górale lubią murale

Biblioteka w Ustroniu, czyli górale lubią murale

 Biblioteka w Ustroniu, czyli górale lubią murale
 
Wielbiciele street art’u (sztuki ulicznej) zachwycają się muralami na gdańskim osiedlu Zaspa czy na wrocławskim Nadodrzu. Nie każdy jednak wie, że jedno z największych w Polsce dzieł tego typu znajduje się w niewielkim Ustroniu.
 
Artystyczna renowacja
 
Tej formie artystycznego wyrazu sprzyja środowisko industrialne – robotnicze osiedla, dawne fabryki, którym artyści pragną nadać świeżości… Pod tym względem ustroński mural jest wyjątkowy – powstał na gmachu biblioteki miejskiej podczas jej gruntownej rewitalizacji w 2011r. Włodarze zdecydowali się na ozdobienie murów biblioteki ogromnym malowidłem z kilku powodów.
 
Przede wszystkim chcieli sprawić, aby nie do końca ze sobą współgrające bryły budynków biblioteki i sąsiadującej z niej szkoły znalazły punkt wspólny i stały się architektoniczną jednością. Do niedawna brakowało między nimi harmonii – dziś ściany obu budowli zdobi jeden, zajmujący powierzchnię ponad 500 m kw. mural.
 
Biblioteka w środku i na zewnątrz
 
Ponadto dostrzegli artystyczny potencjał w nieco zaniedbanej części miasta. Mieli rację – sześcioro artystów z różnych części Polski spisało się na medal. Co przedstawia mural w Ustroniu? Jest idealnie związany tematycznie z charakterem budynków, które zdobi. 
 
Obraz na największej ścianie przedstawia wnętrze biblioteki w Dublinie, ten kryjący ścianę szkoły – czytelnię z Edynburga, która została wzbogacona o akcent swojski. Znajdziemy na nim bowiem postać biskupa Jana Wantuły, patrona placówki.
 
Pozostałe 5 mniejszych ścian nosi dzisiaj obrazki bardziej regionalne – pojawiają się tu krajobrazy przedwojennego Ustronia, takie jak główna aleja miasta czy zakład kąpielowy. Odwiedzając Beskidy, warto więc poświęcić chwilkę na obejrzenie ustrońskich murali.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.